صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / انواع جوراب و مصارف آن

انواع جوراب و مصارف آن

Rate this post

انواع جوراب و مصارف و کاربرد آن ها

امروز می خوایم در مورد لباسی حرف بزنیم که اغلب نادیده گرفته میشه و وقتی عجله داریم و می خوایم جایی بریم، گم و گور میشن و حتی گاهی وقت ها توسط ماشین لباسشویی قورت داده میشن، بله! درست حدس زدین. این لباس جوراب ها هستن و ما با پوشیدن شون احساس راحتی رو به پاهامون هدیه می دیم و همچنین باعث کامل شدن تیپ و استایلمون میشن، و بهتره  با توجه به موقعیت و کفشی که دارید جوراب مناسبی رو انتخاب کنید

مهم نیست که چقدر لباس های گرون قیمت و زیبایی پوشیدی یه جفت جوراب بد میتونه به راحتی تیپ ات رو بهم بریزه. فکر کن یه جفت کفش چرم زیبا پوشیدی با یک جفت جوراب قدیمی که کش هاش شل شده و مدام پایین میاد یا با کفش های مشکی جوراب سفید پوشیدی!!!! جدا که خیلی بد میشه.

برای اینکه بتونیم انتخاب های بهتری داشته باشیم که کدوم جوراب بیشتر برای تیپ و راحتی تون مناسبه، یه راهنمای انتخاب از 15 تا مدل مختلف از جوراب های مردونه و زنونه درست کردیم. و درضمن براتون میگیم که کدوم کفش با کدوم مدل جوراب راحت تره تا همیشه بتونین مناسب ترین مدل کفش و جوراب رو انتخاب کنین.

تقریبا همیشه جوراب پامون می کنیم، برای همین باید مناسب باشن و ما باهاش احساس راحتی کنیم. اگه توی کمدتون کلی جوراب دارین و نمیدونید کدوم رو انتخاب کنید، از این راهنمای انتخابی که براتون تدارک دیدیم استفاده کنید تا هرجوراب رو تو زمان مناسب خودش استفاده کنید.

انواع جوراب و مصارف و کاربرد آن ها

جوراب های کالج

این نوع جوراب ها برای موقعی مناسبه که نمیخوایید جورابتون دیده بشه و کفشتون جلوه ی بیشتری داشته باشه. این نوع جوراب ها زیاد پاهاتون رو پوشش نمیدن و فقط پاشنه و انگشتای پاتون رو می پوشونه. برای همین وقتی که کفش میپوشید دیگه زیاد دیده نمیشن.

با چه کفشی بپوشمش؟ این مدل جوراب رو میشه با کفش های لوفر و بعضی کفش های مجلسی زنانه پوشید.

چقدر پاهامو میپوشونه؟ از این مدل جوراب ها انتظار پوشش زیاد رو نداشته باشید فقط در نقش یک لایه برای راحت پوشیدن کفش و جلوگیری از نفوذ تعرق پا به کف کفش هاتون هستند که میتونن تا حدودی از خراب شدن کفش هاتون جلوگیری بکنن.

 

جوراب کالج رویه بلند

این نوع جوراب برای کفش کالج (لوفر) و کفش رسمی خیلی مناسب هستن. چون کل پاهاتون رو می پوشونه اما قدش تا روی مچ پا نمیاد. این یعنی اینکه کل پاتون با جوراب پوشیده شده ولی هیچکس نمیتونه تشخیص بده که شما جوراب پوشیدین یا نه. این مدل جوراب ها اینقدر خوبن که اصلا لازم نیست نگران این باشین که چه مدل کفشی رو انتخاب کنین تا یه وقت جورابتون دیده نشه!

با چه کفشی بپوشمش؟ این مدل جوراب رو میشه با کفش کالج و کفش رسمی پوشید.

چقدر پاهامو میپوشونه؟ سطح پوشوندن پا با این جوراب ها کمه.

جوراب مچی

جوراب های مچی جورابایی هستن که کاملا برای کفش ورزشی مناسب هستن. احتمالا کش این مدل جوراب تا مچ پاتون برسه.

این مدل جوراب کل پا رو می پوشونه ولی کش جوراب تا زیر مچ پا میرسه و برای کفش هایی که تمام پاتون رو می پوشونن کاملا مناسبن.

با چه کفشی بپوشمش؟ این مدل جوراب رو میشه با کفش های کتونی و کفش های راحتی پوشید.

چقدر پاهامو میپوشونه؟ سطح پوشوندن پا با این جوراب ها متوسط.

جوراب کوارتر

انواع جوراب و مصارف و کاربرد آن ها

جوراب نیم ساق کوتاه مدل این نوع جوراب طوری هستش که فقط یک چهارم پا رو می پوشونه و کش اون بالاتر از قوزک پا میاد. این مدل برای وقتایی که هوا بارونیه و چکمه های ساق کوتاه می پوشین کاملا مناسب هستن و باعث میشن پاها بیشتر گرم بمونن و نسبت به جوراب های مچی، پاهاتون رو بیشتر پوشش می دن و معمولا کش این جوراب ها بالاتر از لبه ی چکمه هاتون نمیاد. بعضی ها به این جوراب ها، جوراب های مهمانداری و یا کوتاه هم میگن.

با چه کفشی بپوشمش؟ این مدل جوراب رو میشه با چکمه های چلسی، نیم بوت و کفش پیاده روی پوشید.

چقدر پاهامو میپوشونه؟ سطح پوشوندن پا با این جوراب ها متوسطه.

جوراب نیم ساق

جوراب های نیم ساق بطور کلی برای لباس های روزمره مون و یا لباس های راحتی مناسب هستن. معمولا جنس اغلبشون پنبه اس تا پاهاتون رو توی زندگی روزمره راحت نگه دارن و تا روی قوزک پا میان.

با چه کفشی بپوشمش؟ این مدل جوراب رو میشه با دمپایی و نیم بوت و کتانی پوشید.

چقدر پاهامو میپوشونه؟ سطح پوشوندن پا با این جوراب ها متوسطه.

جوراب ساق بلند

جوراب های ساقدار چند سانت بلند تر از جوراب های نیم ساق هستن ولی بازم قسمت بالایی ساق پا رو کامل نمی پوشونن. این مدل جوراب برای چکمه هایی که طولشون بین مچ پا و زانو هستن، خیلی مناسبن. با توجه به مدل کفشتون، این جورابا ممکنه که یکم از لبه ی چکمه بیرون بزنن، پس فرصت خوبیه که از جوراب های رنگی و طرحدار استفاده کنید و تیپ تون رو از یک نواختی دربیارید .

بعضی از افراد به این جوراب ها جوراب مهمانداری یا متوسط هم میگن.

با چه کفشی بپوشمش؟ این مدل جوراب رو میشه با چکمه های چلسی، نیم بوت، کفش پیاده روی، چکمه ی پاییزی و زمستونی هم پوشید.

چقدر پاهامو میپوشونه؟ سطح پوشوندن پا با این جوراب ها متوسطه.

جوراب زیر زانویی

جوراب های زیر زانو همه ی ساق پا رو می پوشونه و طولش تا زیر زانو هستش. این نوع جوراب ها برای چکمه های زمستونی مورد علاقه تون عالی هستن. چون به طور کامل قسمت پایینی پاتون رو می پوشونن.

این جورابا برای اینکه بپوشینشون و توی خونه لم بدین و با پاهای گرم شده استراحت کنین، خیلی عالی ان و اغلب تو دو نوع حوله ای و پنبه ای تو رنگ و طرح های فانتزی و بامزه ای تولید میشن.

با چه کفشی بپوشمش؟ این مدل جوراب رو میشه با چکمه های زمستونی، نیم بوت و چکمه های سوارکاری پوشید.

چقدر پاهامو میپوشونه؟ سطح پوشوندن پا با این جوراب ها خیلی زیاده.

جوراب بالا زانو

جورابای بالای زانو میتونن از نوک انگشت پا تا بالای زانو رو کامل بپوشونن. غالبا این نوع جوراب رو به عنوان یه جور لباس فرعی می پوشن، ولی با طولی که داره باعث میشه که یه گزینه ی مناسب برای گرم نگهداشتن پاهاتون محسوب بشه. توی هوای سرد با دامن و چکمه ست میشن و یه استایل خیلی جذاب رو بهتون میدن.

با چه کفشی بپوشمش؟ این مدل جوراب رو میشه با چکمه های زمستونی و پاییزی، نیم بوت و چکمه های ساق بلند و چکمه های سوارکاری پوشید.

چقدر پاهامو میپوشونه؟ سطح پوشوندن پا با این جوراب ها خیلی زیاده. انواع جوراب و مصارف و کاربرد آن ها 

جوراب بالا زانو بلند

این جورابا تا وسطای ران پا بالا میان و بین بقیه ی جوراب ها بیشترین پوشش رو دارن. بسته به چیزی که نیاز دارین؛ ممکنه که این جورابا فوق العاده گرم درست شده باشن و یا اینکه مثل ساق جورابی ها، نازک باشن و برای اینکه بتونن زیر بلندترین چکمه ها یک لایه ای داشته باشن خیلی مناسبن.

با چه کفشی بپوشمش؟ این مدل جوراب رو میشه با چکمه های تا بالای ران و چکمه های سوارکاری و دامن های کوتاه پوشید.

چقدر پاهامو میپوشونه؟ سطح پوشوندن پا با این جوراب ها خیلی زیاده.انواع جوراب و مصارف و کاربرد آن ها 

جوراب های رسمی

جورابای رسمی برای همه ی موقعیت های رسمی استفاده می شن. با اینکه طولشون مثل جورابای معمولیه، خیلی  نرم تر هستند. این نوع جوراب ها بسته به جایی که قراره برین، به صورت تک رنگ یا طرحدار وجود دارن. بعضیاشونم، جوراب اداری نامیده میشن، چون برای فرم های لباس های اداری مناسب هستن.

با چه کفشی بپوشمش؟ این مدل جوراب رو میشه با کفش رسمی پوشید همیشه سعی کنید رنگ جورابتون با رنگ پیراهن یا کراوات تون هم رنگ باشه که توازن رنگ ها رعایت بشه.

چقدر پاهامو میپوشونه؟ سطح پوشوندن پا با این جوراب ها متوسطه.

جوراب ورزشی

جوراب ورزشی

جورابای ورزشی یه شیارهای کوچیک و نرمی دارن که وقتی ورزش می کنیم از پا محافظت می کنن و باعث میشن تا پامون تاول نزنه. اصلا مهم نیست پاتون رو چطور حرکت می دین، چون این جوراب ها پا رو راحت نگه می دارن. بعدشم همچین یکم تنگ تر هستن تا بتونن توی همه نوع فعالیت ورزشی، از پاهاتون مراقب کنن.

بعضی وقتا به این جوراب ها، جوراب های ورزشی یا تیم ورزشی دانشکده هم می گن چون برای تمرین و فعالیت های ورزشی خیلی مناسبن.

با چه کفشی بپوشمش؟ این مدل جوراب رو میشه با کفش ورزشی های ورزشکاری، کفش بسکتبال و یا کتونی فوتبال پوشید.

چقدر پاهامو میپوشونه؟ سطح پوشوندن پا با این جوراب ها متوسط تا زیاد هستش.

جوراب طبی

جوراب طبی

جوراب های طبی پاهاتون رو کامل پوشش میده و به گردش خون کمک زیادی می کنه. معمولا این نوع جوراب رو به افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارن ( مثل دیابت، واریس و…)، پیشنهاد میدن. اما بطور کلی محدودیتی برای استفاده جوراب های طبی نیست و همه می تونن از این نوع جوراب ها رو استفاده کنن.

توی پروازها و یا سفرهای طولانی، پوشیدن این مدل جوراب باعث میشه که خون توی پاهاتون گردش کنه حتی اگه یه مدت طولانی ای نشسته باشین اینطوری از متورم شدن پاهاتون جلوگیری میشه و احساس راحتی می کنید.

با چه کفشی بپوشمش؟ این مدل جوراب رو میشه با هر کفشی پوشید.انواع جوراب و مصارف 

چقدر پاهامو میپوشونه؟ سطح پوشوندن پا با این جوراب ها متوسط تا زیاد هستش.

جوراب انگشتی

جوراب انگشتی

جوراب های انگشتی تو نگاه اول خیلی عجیب بنظر میان انگار که دستکش پاتون کردید و انگشت های پا تکون تکون میخورن واقعا صحنه عجیب و بامزه ای میسازن. این جوراب های بامزه ده انگشت دارن که دونه دونه انگشت های پاهاتون رو میپوشونن. بعضی از این جورابای انگشتی فقط دو بخش دارن، یعنی یه بخشش برای انگشت شست پا و بخش دیگه برای چهارتا انگشتاتون. بعضی وقتا به جورابایی که ده تا انگشت دارن، جوراب انگشتی و یا جوراب دستکشی هم می گن.

حالا چرا این جوراب های طراحی و تولید شدن؟ جوراب انگشتی هم یک جور جوراب طبی محسوب میشه و عموما قیمت بالایی هم داره. این نوع جوراب ها از زخم، تورم و بیماریهای قارچی بین انگشتان، تعریق و رطوبت بین انگشتان پا و همینطور از چسبندگی و انتقال میخچه بین انگشتان پا جلوگیری می کنه و مناسب برای پیاده روی طولانی مدت هستش.

به جوراب های دو قسمتی، جوراب های تابی هم میگن و توی کل آسیا طرفدار داره. این جوراب ها انعظاف پذیری انگشت هارو زیاد می کنن و بعضی وقتا جوراب شستی هم نامیده میشن.

با چه کفشی بپوشمش؟ این مدل جوراب رو میشه با صندل و دمپایی لا انگشتی پوشید.

چقدر پاهامو میپوشونه؟ سطح پوشوندن پا با این جوراب ها کم تا زیاد هستش.

جوراب بوت (پشمی)

جوراب های بوت برای چکمه های پاییزی و مخصوص وقتایی که بارون میباره کاملا مناسبن و باعث میشن انگشت های پاتون گرم بمونن. اما همیشه وقتی هوا سرد میشه پاهامون هم تو بوت یخ میکنه مخصوصا انگشت ها و یه حس خیلی بد فریز شدن رو بهمون میده که باعث میشه بیخیال بوت ها و چکمه های جذابمون بشیم، اما با جوراب های مخصوص بوت که پشمی یا حوله ای هستند دیگه بیخیال چکمه ها تو روزهای بارونی نشید.انواع جوراب و مصارف و کاربرد آن ها

با چه کفشی بپوشمش؟ این مدل جوراب رو میشه با چکمه های پاییزی، چکمه های تا بالای ران و چکمه های سوارکاری پوشید.

چقدر پاهامو میپوشونه؟ سطح پوشوندن پا با این جوراب ها متوسط تا زیاد هستش.

 نکته: زمانی که میخوایید یک جفت جوراب انتخاب کنید توجه کنید جایی که میخوایید برید کجاست؟ مهمونی رسمی، محل کار یا مهمونی دوستانه ، اینکه جورابتون دیده بشه یا نشه و راحتی تون رو در نظر بگیرین. مثلا نیم بوت ها برای موقعیت های رسمی و مجلسی مناسب هستن. برای یه مهمونی شام فانتزی، با اینکه یه جفت جوراب که روش طرحای عجیب غریب داره و به خوبی با یه ظاهر معمولی ست میشه و مناسب این موقعیته، ولی ممکنه که دلتون بخواد یه جفت جوراب تک رنگ رو انتخاب کنین. برای انتخاب یه جفت جوراب مناسب، تنها نباید به مقداری که جوراب دیده میشه یا نمیشه اکتفا کنیم، بلکه باید به رنگ و طرح جوراب هم توجه کنیم. و قطعا هم همه ی جوراب ها برای راحتی پا طراحی شدن، پس وقتی می خواین یه جوراب خوب انتخاب کنین، از راحتی پاتون غافل نشین.

پرطرفدار ترین جوراب ها کدوما هستن؟

قطعا همه میدونن که جوراب های نیم ساق خیلی محبوب هستن. بیشتر روزا، ما لباس های راحت و غیر رسمی میپوشیم پس این مدل جوراب ها برای بیرون رفتن از خونه یا برای ست کردن با لباسای بیرون از خونه خیلی خوبن.

وقتی که هوا گرمه، جورابایی که ساق کوتاه تر هستن برای استفاده ی روزمره مناسب هستن. اما با سرد شدن هوا و استفاده از چکمه، انتخاب این جوراب ها یکم عجیب غریب میشه. پس از جوراب های ساق متوسط استفاده کنین.

چه مدل جورابی برای سال 2022 مد شده؟

جوراب های ساق متوسط همیشه مد هستن و طرح ها و رنگ های متفاوتی دارن. طرح های بانمک روی جوراب ها یه راه بامزه برای بیان سلیقه و استایل شما هستش. طرحای جوراب می تونه از شکلای عجیب و بامزه مثل طرح لبخند تا الگوهای کلاسیک مثل قلبی و راه راه و خال خالی رو شامل بشه. هر طرح و شکلی که مناسب یه موقعیت باشه بین جورابا پیدا میشه پس تا موقعی که طرح موردنظرتون رو پیدا نکردین دنبالش بگردین.انواع جوراب و مصارف و کاربرد آن ها 

یه جفت جوراب خوب، چه نوع جورابیه؟

یه جفت جوراب خوب جورابیه که شیک، راحت و با دوام باشه. توی ماه های گرم باید جورابی رو انتخاب کنین که از مواد ضد تعریق درست شده باشه(نیاز نیست خودتون رو زیاد تو زحمت بندازید از جنس نخ پنبه باشه کافیه) و پاتون عرق نکنه.انواع جوراب و مصارف 

وقتی حرف از کیفیت جوراب میشه، همه ی آدما جورابی میخوان که بعد از چندبار پوشیدن زود پاره نشه و کف جوراب نازک نشه. بهترین جوراب جورابیه که بشه با ماشین لباسشویی و خشک کن شستش تا روال لباس شستن براتون آسون تر بشه.

و حرف آخر اینه که همه ی آدما از جمله شما، دلشون می خواد که شیک به نظر برسن. پس همیشه به یه سری جوراب شیک نیاز دارین. اما داشتن یکی دوتا جوراب با طرح های بامزه برای اینکه بعضی وقتا یه ظاهر کیوت داشته باشین، همچین بد نیست.

منبع pakhshe.com

این مطالب را نیز ببینید!

تولیدی جوراب

چرا باید جوراب بپوشیم؟

  برخی از افراد پوشیدن جوراب را چیزی جز وقت تلف کردن نمی‌دانند، برخی نیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *